Meinl Sonic Energy CSB13D White-Frosted Crystal Singing Bowl 13" - D4/Sacral Chakra/432 Hz
from
186.18€
Ex Tax: 186.18€
- Stock: In warehouse - 4-7 days
- Brand: Meinl Sonic Energy
- Model: CSB13D
- UPC: 842960106251
| Skladom | 0 |
| In warehouse - 4-7 days | 1 ks |
| Pre-Ordered | 0 |
Tags:
13"
, Bowl
, Chakra/432
, Crystal
, D4/Sacral
, Energy
, Hz
, MEINL
, Meinl Sonic Energy
, Singing
, Sonic
, White-Frosted
The white-frosted Meinl Sonic Energy Crystal Singing Bowls made of high-purity quartz create a very pleasant aura with their sound and design. Their long-lasting, spherical tone spreads when the singing bowl is gently tapped or rubbed so that the energy can be felt in the entire surroundings.
All Crystal Singing Bowls are delivered with a silicone ring to avoid possible impact and to ensure the best resonance.
This bowl has a size of 13" and vibrates in note D with 432 Hz.
Sacral chakra also called Svadisthana: vitality, emotional balance, and self-esteem
Specifications
| Diameter | 13" |
| Height | 9" |
| Weight | 4294g/151.47oz |
| Material | high-purity quartz |
| Color | White frosted |
| Chakra | Sacral Chakra |
| Note/Tuning | Note D4 (ca. 288.33 Hz)/ 432 Hz |
| Feature | Extremely long-lasting resonance |
| Inclusive | White silicone ring |