Meinl Sonic Energy CSB12C White-Frosted Crystal Singing Bowl 12" - C4/Root Chakra/432 Hz
from
169.92€
Ex Tax: 169.92€
- Stock: In warehouse - 4-7 days
- Brand: Meinl Sonic Energy
- Model: CSB12C
- UPC: 842960106213
| Skladom | 0 |
| In warehouse - 4-7 days | 1 ks |
| Pre-Ordered | 0 |
Tags:
12"
, Bowl
, C4/Root
, Chakra/432
, Crystal
, Energy
, Hz
, MEINL
, Meinl Sonic Energy
, Singing
, Sonic
, White-Frosted
The white-frosted Meinl Sonic Energy Crystal Singing Bowls are made of high-purity quartz and create a very pleasant aura with their sound and design. Their long-lasting, spherical tone spreads when the singing bowl is gently tapped or rubbed so that the energy can be felt in the entire surroundings.
All Crystal Singing Bowls are delivered with a silicone ring to avoid possible impact and to ensure the best resonance.
This bowl has a size of 12" and vibrates in note C with 432 Hz.
Root chakra also called Muladhara: more vital energy, self-confidence, stability, assertiveness, and better digestion.
Specifications
| Diameter | 12" |
| Height | 9,3" |
| Weight | 3788g/133.62oz |
| Material | high-purity quartz |
| Color | White frosted |
| Chakra | Root Chakra |
| Note/Tuning | Note C4 (ca. 256.87 Hz)/ 432 Hz |
| Feature | Extremely long-lasting resonance |
| Inclusive | White silicone ring |