Meinl Percussion ADJ2-L+BAG Water Rhythm Series Djembe - Large + Bag
from
284.47€
Ex Tax: 284.47€
- Stock: In warehouse - 4-7 days
- Brand: Meinl Percussion
- Model: ADJ2-L+BAG
- UPC: 840553061734
| Skladom | 0 |
| In warehouse - 4-7 days | 1 ks |
| Pre-Ordered | 0 |
249.59€
Ex Tax:249.59€
34.15€
Ex Tax:34.15€
38.21€
Ex Tax:38.21€
7.32€
Ex Tax:7.32€
3.98€
Ex Tax:3.98€
46.26€
Ex Tax:46.26€
105.61€
Ex Tax:105.61€
The MEINL Original African Style Rope Tuned Wood Djembes are carved from one solid piece of plantation grown Mahogany Wood. The Mali-Weave rope tuning system guarantees a proper and long long-lasting tuning of the instrument. The Water Rhythm Series features a carved design evocative of ocean waves, and all djembes come bundled with the Professional Djembe Bag.
Specifications
| Rope Thickness | 4mm |
| Diameter | 12" |
| Rope Runners | 35 |
| Head | Goat |
| Height | 24" |
| Color | Brown |
| Material | Mahogany Wood (Swietenia macrophylla) |
| Feature 1 | Carved from one solid piece of plantation grown Mahogany Wood |
| Feature 2 | Decorative ornate |
| Feature 3 | Black colored hand selected goat head |
| Feature 4 | Traditional rope tuning system |
| Feature 5 | Pre-stretched HTP nylon ropes |
| Inclusive | Professional Djembe Bag made out of heavy duty padded nylon |