Out Of Stock
11 3/4" Conga, Calypso Night
from
249.59€
Ex Tax: 249.59€
- Stock: Out Of Stock
- Brand: Meinl Percussion
- Model: 1B-MCC1134CAN
34.15€
Ex Tax:34.15€
38.21€
Ex Tax:38.21€
7.32€
Ex Tax:7.32€
3.98€
Ex Tax:3.98€
46.26€
Ex Tax:46.26€
105.61€
Ex Tax:105.61€
89.35€
Ex Tax:89.35€
Specifications
| Diameter | 11 3/4" Conga |
| Tall | 30" |
| Farbe | Calypso Night |
| Finish | High gloss |
| Material | Rubber Wood (Hevea brasiliensis Muell.-Arg.) |
| Features | 2,6 mm rounded SSR-Hoops |
| Features | 8 mm strong tuning lugs |
| Features | Black powder coated hardware |
| Features | True skin buffalo heads |
| Includes | MEINL conga saver (patented) |
| Includes | Steely II conga stand |
| Includes | L-shaped tuning key |
| Includes | Tune up oil |