Meinl Percussion AA400SY Artist Series Alexandra Alban Signature 7" & 8 1/2" Bongo - Sunrise Yellow
from
382.03€
Ex Tax: 382.03€
- Stock: In warehouse - 4-7 days
- Brand: Meinl Percussion
- Model: AA400SY
- UPC: 842960155068
| Skladom | 0 |
| In warehouse - 4-7 days | 1 ks |
| Pre-Ordered | 0 |
249.59€
Ex Tax:249.59€
34.15€
Ex Tax:34.15€
38.21€
Ex Tax:38.21€
7.32€
Ex Tax:7.32€
3.98€
Ex Tax:3.98€
46.26€
Ex Tax:46.26€
105.61€
Ex Tax:105.61€
Developed in collaboration with Colombian percussionist Alexandra Alban, these signature bongos are crafted to deliver a rich, melodic tone, making them ideal for both traditional and contemporary Latin music settings. The Sunrise Yellow finish reflects Alexandra's vibrant musical spirit and dedication to rhythmic expression.
Specifications
| Artist | Alexandra Alban |
| Color | Sunrise Yellow |
| Diameter | 7" Macho & 8 1/2" Hembra |
| Material | Premium fiberglass |
| Head | REMO Fiberskyn Head |
| Lugs | 8 mm strong tuning lugs |
| Rims | 3 mm rounded SSR-Rims |
| Hardware | Brushed nickel hardware |
| Made in | Thailand |
| Including | Accessory pouch, |