Meinl Sonic Energy TMGS-2 Pro Gong / Tam Tam Stand - Up to 40" / 101 cm
from
267.48€
Ex Tax: 267.48€
- Stock: In warehouse - 4-7 days
- Brand: Meinl Sonic Energy
- Model: TMGS-2
- UPC: 840553013658
| Skladom | 0 |
| In warehouse - 4-7 days | 1 ks |
| Pre-Ordered | 0 |
The Meinl Pro Gong/Tam Tam Stand is specially made for bigger-sized and heavier gongs/tam-tams. It is engineered in a strong frameless manner, for one to play easily. Furthermore, the stand can be adjusted in height from a very low position up to a high position.
Specifications
| Feature 1 | Made of black powder-coated steel |
| Feature 2 | Especially for bigger-sized gongs / tam tams |
| Feature 3 | Height adjustable with locking system |
| Size | Up to 40" / 101 cm Gong / Tam Tam Size |
| Weight | 14800 Gr. |
| Distance between the two hooks for mounting the gong | 30,50 cm |
| Height | Max 205 cm |
| Width | 80 cm / 31.50" |
| Depth | 61,00 cm |
| Top | Extendable in 5cm increments up to a maximum of 205cm total height |
| Inclusive | Allen wrench |
| Made in | Thailand |