- Stock: Out Of Stock
- Brand: Meinl Sonic Energy
- Model: PCSB8OM
- UPC: 842960109160
| Skladom | 0 |
| In warehouse - 4-7 days | 0 |
| Pre-Ordered | 0 |
The white-frosted Meinl Sonic Energy Crystal Singing Bowls made of high-purity quartz create a charming aura with their sound and design. Their long-lasting, spherical tone spreads when the singing bowl is gently tapped or rubbed so that the energy can be felt in the entire surroundings. All Crystal Singing Bowls are delivered with a silicone ring to avoid possible impact and to ensure the best resonance. You can use crystal singing bowls for various purposes: Chakra healing, meditation, sound therapy, yoga, improving your home Fengshui, adjusting your emotional state, or even room decorating.
Om frequency: 136.10 Hz is tuned to the year tone of the earth year and corresponds to the cosmic primal sound Om. It supports our inner serenity and acceptance while having a relaxing, balancing, and calming effect on us.
Specifications
| Diameter | 8" |
| Height | 6,3" |
| Weight | 1229g/43.35oz |
| Material | High-purity quartz |
| Color | White frosted |
| Note/Tuning | Om A4/a' 432 Hz; Note C#5 ~ 544.29 Hz |
| Feature 1 | Extremely long-lasting resonance |
| Feature 2 | Printed logo |