Meinl Sonic Energy CSB8B White-Frosted Crystal Singing Bowl 8" - B4/Crown Chakra/432 Hz
from
129.27€
Ex Tax: 129.27€
- Stock: In warehouse - 4-7 days
- Brand: Meinl Sonic Energy
- Model: CSB8B
- UPC: 842960106138
| Skladom | 0 |
| In warehouse - 4-7 days | 1 ks |
| Pre-Ordered | 0 |
Tags:
8"
, B4/Crown
, Bowl
, Chakra/432
, Crystal
, Energy
, Hz
, MEINL
, Meinl Sonic Energy
, Singing
, Sonic
, White-Frosted
"The white-frosted Meinl Sonic Energy Crystal Singing Bowls made of high-purity quartz create a very pleasant aura with their sound and design. Their long-lasting, spherical tone spreads when the singing bowl is gently tapped or rubbed so that the energy can be felt in the entire surroundings.
All Crystal Singing Bowls are delivered with a silicone ring to avoid possible impact and to ensure the best resonance.
This bowl has a size of 8" and vibrates in note Bb with 432 Hz.
Crown Chakra also called Sahasrara: perfect understanding, fullness, and connection with the divine origin.
Specifications
| Diameter | 8" |
| Height | 6,7" |
| Weight | 1259g/44.41oz |
| Material | high-purity quartz |
| Color | White frosted |
| Chakra | Crown Chakra |
| Note/Tuning | Note B4 (ca. 484.9 Hz) / 432 Hz |
| Feature | Extremely long-lasting resonance |
| Inclusive | White silicone ring |