Out Of Stock
Meinl Percussion PROADJ5-M African Style Djembe - 10" Natural
from
162.52€
Ex Tax: 162.52€
- Stock: Out Of Stock
- Brand: Meinl Percussion
- Model: PROADJ5-M
- UPC: 842960155983
| Skladom | 0 |
| In warehouse - 4-7 days | 0 |
| Pre-Ordered | 0 |
249.59€
Ex Tax:249.59€
34.15€
Ex Tax:34.15€
38.21€
Ex Tax:38.21€
7.32€
Ex Tax:7.32€
3.98€
Ex Tax:3.98€
46.26€
Ex Tax:46.26€
105.61€
Ex Tax:105.61€
The Meinl Percussion Professional African Style Djembes are expertly crafted from a solid piece of plantation-grown Mahogany Wood and fitted with a hand-selected goat head. We use the traditional Mali Weave tuning system with high-quality HTP rope.
Specifications
| Diameter | 10" |
| Height | 20" |
| Rope Runners | 25 |
| Rope Thickness | 4 mm |
| Material | Mahogany |
| Head | Goat |
| Feature 1 | Carved from one solid piece of planation grown Mahogany Wood |
| Feature 2 | Pre-stretched HTP nylon ropes |
| Feature 3 | Hand selected goatskin head |
| Color | Natural |