Out Of Stock
Meinl Percussion PROADJ3-XXL Artisan Edition Djembe 14" - Deluxe Carving
from
613.36€
Ex Tax: 613.36€
- Stock: Out Of Stock
- Brand: Meinl Percussion
- Model: PROADJ3-XXL
- UPC: 840553067002
| Skladom | 0 |
| In warehouse - 4-7 days | 0 |
| Pre-Ordered | 0 |
249.59€
Ex Tax:249.59€
34.15€
Ex Tax:34.15€
38.21€
Ex Tax:38.21€
7.32€
Ex Tax:7.32€
3.98€
Ex Tax:3.98€
46.26€
Ex Tax:46.26€
105.61€
Ex Tax:105.61€
This Djembe is hand-carved from a solid plantation-grown Mahogany log, and exquisitely carved with figures from the Ramayama, the epic Hindu legend and love story of Rama and Sita. Each djembe is a work ofart. We make sure it sounds as good as it looks with top-quality hand-selected goat skin heads and the best pre-stretched HTP rope. We cherish our Artisan Edition Djembes as a collector's item, and so will you.
Specifications
| Diameter | 14" |
| Height | 26" |
| Rope Runners | 40 |
| Rope Thickness | 5mm |
| Material | Mahogany |
| Head | Goat |
| Color | Brown |
| Feature 1 | Special "Village" Carving |
| Feature 2 | Pre-stretched nylon PP ropes |
| Feature 3 | Carved from one solid piece of plantation Mahogany Wood |
| Feature 4 | Hand-selected goat heads |