Out Of Stock
Meinl Percussion MGB Gravity Bell - Black
from
64.96€
Ex Tax: 64.96€
- Stock: Out Of Stock
- Brand: Meinl Percussion
- Model: MGB
- UPC: 842960153705
| Skladom | 0 |
| In warehouse - 4-7 days | 0 |
| Pre-Ordered | 0 |
249.59€
Ex Tax:249.59€
34.15€
Ex Tax:34.15€
38.21€
Ex Tax:38.21€
7.32€
Ex Tax:7.32€
3.98€
Ex Tax:3.98€
46.26€
Ex Tax:46.26€
105.61€
Ex Tax:105.61€
This heavy bell sits directly on a snare or floor tom, dampening the head for a compressed and controlled drum sound. Plus, you can play the bell with your sticks for different metal effects.
Specifications
| Feature 1 | Heavyweight metal bell |
| Feature 2 | Dampens drums |
| Feature 3 | Unique metal effects |
| Color | Black |
| Size | 5 1/2" |
| Dimensions | 13 cm x 10 cm x 4,5 cm. |
| Material | Special steel alloy |
| Weight | 2.75 lbs (1250 gr) |
| Made in | Taiwan |