Out Of Stock
Meinl Percussion HDJ1-M Headliner Rope Tuned Congo Series Djembe - 10"
from
105.61€
Ex Tax: 105.61€
- Stock: Out Of Stock
- Brand: Meinl Percussion
- Model: HDJ1-M
- UPC: 840553064650
| Skladom | 0 |
| In warehouse - 4-7 days | 0 |
| Pre-Ordered | 0 |
249.59€
Ex Tax:249.59€
34.15€
Ex Tax:34.15€
38.21€
Ex Tax:38.21€
7.32€
Ex Tax:7.32€
3.98€
Ex Tax:3.98€
46.26€
Ex Tax:46.26€
105.61€
Ex Tax:105.61€
The shell of these djembes is carved from one solid piece of plantation-grown Mahogany Wood and has a beautiful ornamental engraving at the bottom. It also features the traditional Mali Weave tuning system.
Specifications
| Diameter | 10" |
| Height | 21" |
| Rope Thickness | 4mm |
| Rope Runners | 18 |
| Color | Dark Brown |
| Material | Mahogany |
| Feature 1 | Made from one piece of mahogany |
| Feature 2 | Hand-carved corpus |
| Feature 3 | Decorative ornate |
| Feature 4 | Pre-stretched nylon PP ropes |
| Feature 5 | Hand selected goat heads |