Schecter C-4 Plus Charcoal Burst
Specifications
General
| Model Name | C-4 Plus |
| Color | Charcoal Burst |
Neck
| Tuners | Schecter |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Neck Material | Maple |
| Inlays | Dots |
| Scale | 34" |
| Neck Shape | Thin "C" |
| Thickness | @ 1st Fret- .787" (20mm)/ @ 12th Fret- .866" (22mm) |
| Frets | 24 Narrow X-Jumbo |
| Fretboard Radius | 16" (406mm) |
| Nut | Graph Tech XL Black Tusq |
| Nut Width | 38mm |
| Truss Rod | 2-Way Adjustable Rod w/ 5/32" (4mm) Allen Nut |
Body
| Hardware Color | Chrome |
| Top Contour | Flat Top |
| Dexterity | Right Handed |
| Construction | Bolt-on |
| Body Material | Basswood |
| Bridge | Diamond Bass |
Electronics
| Controls | Volume/Blend/2-Band EQ |
| Bridge Pickup | Schecter Diamond Bass |
| Neck Pickup | Schecter Diamond Bass |
Accessories
| Knobs | Metal Dome w/ Set Screw |
| Strings | Ernie Ball 4 String Short Scale #2852 (.045-.105) |
Details
| EAN | 810051474107 |
| Series | C-4/C-5 DELUXE/PLUS BASS SERIES |