Schecter Reaper-4 Natural Satin
Specifications
General
| Model Name | Reaper-4 |
| Color | Natural Satin |
Neck
| Tuners | TonePros "M Series" |
| Fretboard Material | Ebony |
| Neck Material | Maple with Walnut Stringers and 2 Carbon Fiber Reinforcement Rods |
| Inlays | Pearloid Offset Dots |
| Scale | 34" |
| Neck Shape | Thin "C" |
| Thickness | 1st Fret 0.787" - 12th Fret 0.866" |
| Frets | 24 Jumbo |
| Fretboard Radius | 16" |
| Nut | Graph Tech XL Black Tusq |
| Nut Width | 38mm |
| Truss Rod | 2-Way Adjustable Rod w/ 5/32" (4mm) Allen Nut |
Body
| Hardware Color | Black and Chrome |
| Top Contour | Flat Top w/Bevel Edge |
| Dexterity | Right Handed |
| Construction | Bolt-on |
| Body Material | Swamp Ash |
| Bridge | Schecter Diamond Custom Bass Bridge with String-Thru and Top-Load Option |
Electronics
| Controls | Master Volume/blend Control Darkglass Tone Capsule EQ with 18v Power and Bass/Mid/Upper-Mid Contour |
| Bridge Pickup | Schecter USA M-40 with Smoke Bobbins |
| Neck Pickup | Schecter USA P-40 with Smoke Bobbins |
Accessories
| Knobs | Metal Dome |
| Strings | Ernie Ball 4 String Super Long #2849 (.045-.105) |
Details
| EAN | 810051475791 |
| Series | REAPER BASS SERIES |