Schecter Johnny Christ-5 Bass Satin Black
Johnny Christ-5 Bass
Specifications
General
| Model Name | Johnny Christ-5 Bass |
| Color | Satin Black |
Neck
| Tuners | Grover |
| Fretboard Material | Ebony |
| Neck Material | Maple 3-pc |
| Inlays | Silver Bone Crosses w/Deathbat at 12th Fret |
| Scale | 35" (889 MM) |
| Neck Shape | "C" |
| Thickness | 1st Fret- .866" (22MM), 12th Fret- .925" (23.5MM) |
| Frets | 21 Narrow X-Jumbo |
| Fretboard Radius | 12" (305MM) |
| Nut | Graph Tech XL Black Tusq |
| Nut Width | 1.771" (45MM) |
| Truss Rod | 2-Way Adjustable Rod w/ 5/32" (4mm) Allen Nut |
Body
| Hardware Color | Satin Chrome |
| Top Contour | Flat Top |
| Dexterity | Right Handed |
| Construction | Bolt-on |
| Body Material | Ash |
| Bridge | Schecter Custom Bass String Thru (or Top Load) |
Electronics
| Controls | Master Volume/Blend/2-Band EMG Active E/Q |
| Bridge Pickup | EMG LJ |
| Neck Pickup | EMG P5 |
Accessories
| Knobs | Metal Knurled w/ Set Screw |
| Strings | Ernie Ball 5 String Super Long #2850 (.045-.130) |
Details
| EAN | 815447024058 |
| Series | SIGNATURE MODELS |