Schecter Stiletto Custom-4 LH Natural Satin
Stiletto Custom-4 LH
Specifications
General
| Model Name | Stiletto Custom-4 LH |
| Color | Natural Satin |
Neck
| Tuners | Schecter |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Neck Material | Maple/Walnut Multi-ply |
| Inlays | Pearloid Offset Dots |
| Scale | 34" (864 MM) |
| Neck Shape | Thin "C" |
| Thickness | 1st Fret- .787" (20MM), 12th Fret- .866" (22MM) |
| Frets | 24 X-Jumbo |
| Fretboard Radius | 16" (406MM) |
| Nut | Graph Tech XL Black Tusq |
| Nut Width | 1.496" (38 MM) |
| Truss Rod | 2-Way Adjustable Rod w/ 5/32" (4mm) Allen Nut |
Body
| Hardware Color | Satin Gold |
| Top Contour | Flat Top |
| Dexterity | Left Handed |
| Construction | 6 Bolt-on |
| Body Material | Mahogany |
| Bridge | S-Tek |
Electronics
| Controls | Master Volume/Blend/2-Band EMG Active E/Q |
| Bridge Pickup | EMG 35HZ |
| Neck Pickup | EMG 35HZ |
Accessories
| Knobs | Metal Knurled w/ Set Screw |
| Strings | Ernie Ball 4 String Super Long #2849 (.045-.105) |
Details
| EAN | 839212005998 |
| Series | STILETTO BASS SERIES |