Schecter Stiletto-4 Stealth Pro LH Satin Black
Specifications
General
| Model Name | Stiletto-4 Stealth Pro LH |
| Color | Satin Black |
Neck
| Tuners | TonePros "M Series" |
| Fretboard Material | Ebony |
| Neck Material | Mahogany Neck with Maple Stringers and 2 Carbon Fiber Reinforcement Rods |
| Inlays | Offset Dots |
| Scale | 34" |
| Neck Shape | Thin "C" |
| Frets | 24 Jumbo |
| Fretboard Radius | 16" |
| Nut | Graph Tech XL Black Tusq |
| Nut Width | 38mm |
| Truss Rod | 2-Way Rod with Spoke Wheel at Heel |
Body
| Hardware Color | Black |
| Top Contour | Flat Top |
| Dexterity | Left Handed |
| Construction | Neck-Thru w/Ultra Access |
| Body Material | Mahogany |
| Bridge | Schecter Custom Fully Adjustable Top Load or String-Thru |
Electronics
| Controls | Master Volume/ Blend Control/ EMG 2-Band BTS EQ |
| Bridge Pickup | EMG MMCS |
| Neck Pickup | EMG P |
Accessories
| Knobs | Metal Dome w/ Set Screw |
Details
| EAN | 810051474695 |
| Series | STILETTO STEALTH PRO BASS SERIES |