Schecter Stargazer-6 Vibrato LH Metallic Gold (MGLD)
Specifications
General
| Model Name | Stargazer-6 Vibrato LH |
| Color | Metallic Gold (MGLD) |
Neck
| Tuners | TonePros "M Series" |
| Fretboard Material | Ebony |
| Neck Material | Maple 3-pc |
| Inlays | Blocks |
| Scale | 25.5" |
| Neck Shape | Thin "C" |
| Thickness | 1st Fret 0.787" (20mm) - 12th Fret 0.866" (22mm) |
| Frets | 22 Jumbo |
| Fretboard Radius | 14" |
| Nut | Graph Tech XL Black Tusq |
| Nut Width | 42mm |
| Truss Rod | 2-Way Adjustable Rod w/ 5/32" (4mm) Allen Nut |
Body
| Hardware Color | Chrome |
| Top Contour | Flat Top |
| Dexterity | Left Handed |
| Construction | Deep Insert Joint with Ultra Access |
| Body Material | Mahogany |
| Bridge | Schecter Vibrato with TonePros Roller Tune-O-Matic |
Electronics
| Controls | 2 Independent Volume/ Single Tone with Push Pull for Coil Split/ 3-Way Toggle |
| Bridge Pickup | Schecter USA SuperRock Vintage™ |
| Neck Pickup | Schecter USA SuperRock Vintage™ |
Accessories
| Knobs | Metal Dome |
| Strings | Ernie Ball Regular Slinky #2221 (.010-.046) |
Details
| EAN | 810051475616 |
| Series | STARGAZER SERIES GUITAR/BASS |