Schecter Model-T Session Aged Natural Satin
Model-T Session
Specifications
General
| Model Name | Model-T Session |
| Color | Aged Natural Satin |
Neck
| Tuners | Grover Vintage Bass 142 Series |
| Fretboard Material | Maple |
| Neck Material | Maple |
| Inlays | Ebony Side Blocks |
| Scale | 34" (864 MM) |
| Neck Shape | Thin "C" |
| Thickness | 1st Fret- .826" (21MM), 12th Fret- .905" (23MM) |
| Frets | 22 Narrow X-Jumbo |
| Fretboard Radius | 12" (305MM) |
| Nut | Graph Tech XL Black Tusq |
| Nut Width | 1.653" (42MM) |
| Truss Rod | 2-Way Adjustable Rod w/ 5/32" (4mm) Allen Nut |
Body
| Hardware Color | Black |
| Top Contour | Flat Top |
| Dexterity | Right Handed |
| Construction | Bolt-on |
| Body Material | Swamp Ash |
| Bridge | Schecter Custom Bass String Thru (or Top Load) |
Electronics
| Controls | Master Volume/Blend/2-Band EMG Active E/Q |
| Bridge Pickup | EMG J |
| Neck Pickup | EMG P |
Accessories
| Knobs | Metal Knurled w/ Set Screw |
| Strings | Ernie Ball 4 String Super Long #2849 (.045-.105) |
Details
| EAN | 81544701295 |
| Series | SESSION BASS SERIES |