Schecter Johnny Christ Bass Satin Black
Johnny Christ Bass
Specifications
General
| Model Name | Johnny Christ Bass |
| Color | Satin Black |
Neck
| Tuners | Grover |
| Fretboard Material | Ebony |
| Neck Material | Maple |
| Inlays | Gold Bone Crosses w/Deathbat at 12th Fret |
| Scale | 34" (864 MM) |
| Neck Shape | "C" |
| Thickness | 1st Fret- .866" (22MM), 12th Fret- .925" (23.5MM) |
| Frets | 21 Narrow X-Jumbo |
| Fretboard Radius | 12" (305MM) |
| Nut | Graph Tech XL Black Tusq |
| Nut Width | 1.653" (42MM) |
| Truss Rod | 2-Way Adjustable Rod w/ 5/32" (4mm) Allen Nut |
Body
| Hardware Color | Gold |
| Top Contour | Flat Top |
| Dexterity | Right Handed |
| Construction | Bolt-on |
| Body Material | Ash |
| Bridge | Schecter Custom Bass String Thru (or Top Load) |
Electronics
| Controls | Master Volume/Blend/2-Band EMG Active E/Q |
| Bridge Pickup | EMG MMCS |
| Neck Pickup | EMG 81 |
Accessories
| Knobs | Metal Knurled w/ Set Screw |
| Strings | Ernie Ball 4 String Super Long #2849 (.045-.105) |
Details
| EAN | 81544705866 |
| Series | SIGNATURE MODELS |