Schecter Omen Extreme-5 Gloss Natural
Omen Extreme-5
Specifications
General
| Model Name | Omen Extreme-5 |
| Color | Gloss Natural |
Neck
| Tuners | Schecter |
| Fretboard Material | Rosewood |
| Neck Material | Maple |
| Inlays | Abalone & Pearloid Vector |
| Scale | 35" (889 MM) |
| Neck Shape | Thin "C" |
| Thickness | 1st Fret- .787" (20MM), 12th Fret- .866" (22MM) |
| Frets | 24 X-Jumbo |
| Fretboard Radius | 16" (406MM) |
| Nut | Graph Tech XL Black Tusq |
| Nut Width | 1.771" (45MM) |
| Truss Rod | 2-Way Adjustable Rod w/ 5/32" (4mm) Allen Nut |
Body
| Hardware Color | Gold |
| Top Contour | Arched Top |
| Dexterity | Right Handed |
| Construction | Bolt-on |
| Body Material | Mahogany |
| Bridge | Schecter Diamond Bass |
Electronics
| Controls | Master Volume/Blend/Active 2-Band EQ |
| Bridge Pickup | Schecter Diamond Bass |
| Neck Pickup | Schecter Diamond Bass |
Accessories
| Knobs | Metal Knurled w/ Set Screw |
| Strings | Ernie Ball Regular Slinky #2221 (.010-.046) |
Details
| EAN | 810051472103 |
| Series | OMEN BASS SERIES |