Schecter Corsair Bass Gloss Black (BLK)
Corsair Bass
Specifications
General
| Model Name | Corsair Bass |
| Color | Gloss Black (BLK) |
Neck
| Tuners | WSC KG700 Light Weight Vintage |
| Fretboard Material | Ebony |
| Neck Material | Maple 3-pc w/ Carbon Fiber Reinforcement Rods |
| Inlays | Pearloid Blocks |
| Scale | 34" (863mm) |
| Neck Shape | Thin "C" |
| Thickness | @ 1st Fret- .787" (20mm)/ @ 12th Fret- .866" (22mm) |
| Frets | 20 Narrow X-Jumbo |
| Fretboard Radius | 16" (406mm) |
| Nut | Graph Tech XL Black Tusq |
| Nut Width | 1.496" (38mm) |
| Truss Rod | 2-Way Adjustable Rod w/ 5/32" (4mm) Allen Nut |
Body
| Hardware Color | Chrome |
| Top Contour | Arched Top |
| Dexterity | Right Handed |
| Construction | Set-Neck |
| Body Material | Maple |
| Bridge | Tune-O-Matic & Tailpiece Bass |
Electronics
| Controls | Master Volume/Blend/2-Band EMG Active E/Q |
| Bridge Pickup | EMG TBHZ |
| Neck Pickup | EMG TBHZ |
Accessories
| Knobs | Metal Knurled w/ Set Screw |
| Strings | Ernie Ball 4 String Super Long #2849 (.045-.105) |
Details
| EAN | 815447029725 |
| Series | CORSAIR BASS SERIES |