Schecter Riot-4 Bass Aurora Burst (ARB)
Riot-4 Bass
Specifications
General
| Model Name | Riot-4 Bass |
| Color | Aurora Burst (ARB) |
Neck
| Tuners | Schecter |
| Fretboard Material | Ebony |
| Neck Material | Maple/Walnut Multi-ply w/ Carbon Fiber Reinforcement Rods |
| Inlays | Offset/Reverse Dots |
| Scale | 34" (863mm) |
| Neck Shape | Thin "C" |
| Thickness | @ 1st Fret- .787" (20mm)/ @ 12th Fret- .866" (22mm) |
| Frets | 24 X-Jumbo |
| Fretboard Radius | 16" (406mm) |
| Nut | Graph Tech XL Black Tusq |
| Nut Width | 1.496" (38mm) |
| Truss Rod | 2-Way Adjustable Rod w/ 5/32" (4mm) Allen Nut |
Body
| Hardware Color | Black |
| Top Contour | Flat Top w/Bevel Edge |
| Dexterity | Right Handed |
| Construction | Bolt-on |
| Body Material | Swamp Ash |
| Bridge | Schecter Custom Bass String Thru (or Top Load) |
Electronics
| Controls | Master Volume/Blend/EMG-B30 3-Band Active E/Q |
| Bridge Pickup | EMG 35JX-CS |
| Neck Pickup | EMG 35PX-CS |
Accessories
| Knobs | Metal Knurled w/ Set Screw |
| Strings | Ernie Ball 4 String Super Long #2849 (.045-.105) |
Details
| EAN | 815447026786 |
| Series | RIOT BASS SERIES |