- Stock: In warehouse - 4-7 days
- Brand: Meinl Sonic Energy
- Model: CSC6FPFOL
- UPC: 842960107579
| Skladom | 0 |
| In warehouse - 4-7 days | 1 ks |
| Pre-Ordered | 0 |
The Meinl Sonic Energy Crystal Singing Chalices are made of high-purity quartz to create a pleasant aura with their sound and design. Their long-lasting tone spreads outward when they are gently tapped or rubbed, filling your surroundings with an ethereal tone and calming positive energy.
Our Crystal Singing Chalices are characterized by a distinctively clear, rich, and deep sound that can send the player and listeners into a relaxed state. These instruments are lightweight and easy to hold. With their intricately handcrafted shape and specific tuning, the chalices may vary slightly in height to be perfectly in tune.
This chalice has a diameter of 6" / 15 cm and vibrates in note F4. The corresponding heart chakra is said to promote confidence, optimism, warmth, cheerfulness, compassion, and helpfulness.
You can use our Crystal Singing Chalices for various purposes: Relaxation therapy, chakra healing, meditation, physiotherapy, sound therapy, yoga, adjusting your emotional state, or even room decorating.
We recommend our silicone-coated Crystal Singing Bowl Rods CSBRL (large) or CSBRM (medium) to rub or gently tap the chalice (rods sold separately).
Specifications
| Dimensions approx. | Height: 11.5" / 29.1 cm |
| Diameter | 6" / 15 cm |
| Material | High-purity quartz |
| Chakra | Heart Chakra |
| Note/Tuning | Note F4 (about 349.23 Hz) |
| Finish | Flower of life / Pink |
| Feature 1 | Handcrafted masterpiece |
| Feature 2 | Extremely long-lasting resonance |
| Feature 3 | Clear, strong, deep, and rich vibrations |
| Feature 4 | Inside pink lacquered, outside plated |