- Stock: In warehouse - 4-7 days
- Brand: Meinl Sonic Energy
- Model: CSBE10F
- UPC: 842960106350
| Skladom | 0 |
| In warehouse - 4-7 days | 1 ks |
| Pre-Ordered | 0 |
The Meinl Sonic Energy Emerald Crystal Singing Bowl is a pure union of Emerald and Quartz Crystal. This beautiful singing bowl creates a delightful aura with its sound and design. Its long-lasting, spherical tone spreads when the singing bowl is gently tapped or rubbed so that the energy can be felt in the entire surroundings.
All Crystal Singing Bowls are delivered with a silicone ring to avoid possible impact and to ensure the best resonance.
This bowl is 10" in size and vibrates in note F at 432 Hz. The corresponding heart chakra promotes confidence, optimism, warmth, cheerfulness, compassion, and helpfulness.
Please note: This instrument is a high-quality unique piece. The contained gemstones are natural products, so the appearance of the singing bowl may vary slightly from our product pictures and videos. However, this does not affect the quality and sound in any way.
Specifications
| Diameter | 10" |
| Height | 7,7" |
| Material | high-purity quartz & emerald |
| Chakra | Heart Chakra |
| Note/Tuning | A4/a' 432 Hz, F4 ~342.88 Hz |
| Feature | Extremely long-lasting resonance |
| Inclusive | White silicone ring |