Meinl Sonic Energy CSB12A3 White-Frosted Crystal Singing Bowl 12" - D4/Brow Chakra/432 Hz
from
169.92€
Ex Tax: 169.92€
- Stock: In warehouse - 4-7 days
- Brand: Meinl Sonic Energy
- Model: CSB12A3
- UPC: 842960111651
| Skladom | 0 |
| In warehouse - 4-7 days | 1 ks |
| Pre-Ordered | 0 |
Tags:
12"
, Bowl
, Chakra/432
, Crystal
, D4/Brow
, Energy
, Hz
, MEINL
, Meinl Sonic Energy
, Singing
, Sonic
, White-Frosted
The white-frosted Meinl Sonic Energy Crystal Singing Bowls made of high-purity quartz create a very pleasant aura with their sound and design. Their long-lasting, spherical tone spreads when the singing bowl is gently tapped or rubbed so that the energy can be felt in the entire surroundings. All Crystal Singing Bowls are delivered with a silicone ring to avoid possible impact and to ensure the best resonance. You can use Crystal Singing Bowls for a variety of purposes: Chakra healing, meditation, sound therapy, yoga, improving your home Fengshui, adjusting your emotional state, or even for room decorating.
Brow / third eye chakra also called Ajna: high consciousness, spirituality, alert mind, idealism, and imagination.
Specifications
| Diameter | 12" |
| Height | 9,3" |
| Weight | 2653g/93.58oz |
| Material | high-purity quartz |
| Color | White frosted |
| Chakra | Brow Chakra |
| Note/Tuning | Note A3 (ca. 216 Hz)/432 Hz |
| Feature | Extremely long-lasting resonance |
| Inclusive | White silicone ring |