Meinl Sonic Energy CSB10E White-Frosted Crystal Singing Bowl 10" - E4/Solarolexus Chakra/432 Hz
from
145.53€
Ex Tax: 145.53€
- Stock: In warehouse - 4-7 days
- Brand: Meinl Sonic Energy
- Model: CSB10E
- UPC: 842960106183
| Skladom | 0 |
| In warehouse - 4-7 days | 1 ks |
| Pre-Ordered | 0 |
Tags:
10"
, Bowl
, Chakra/432
, Crystal
, E4/Solarolexus
, Energy
, Hz
, MEINL
, Meinl Sonic Energy
, Singing
, Sonic
, White-Frosted
The white-frosted Meinl Sonic Energy Crystal Singing Bowls made of high-purity quartz create a very pleasant aura with their sound and design. Their long-lasting, spherical tone spreads when the singing bowl is gently tapped or rubbed so that the energy can be felt in the entire surroundings.
All Crystal Singing Bowls are delivered with a silicone ring to avoid possible impact and to ensure the best resonance.
This bowl has a size of 10" and vibrates in note D with 432 Hz.
Navel / solar plexus chakra also called Manipura: peace, inner harmony, and serenity
Specifications
| Diameter | 10" |
| Height | 7,7" |
| Weight | 2141g/75.52oz |
| Material | high-purity quartz |
| Color | White frosted |
| Chakra | Solarplexus Chakra |
| Note/Tuning | Note E4 (ca. 323.63 Hz) / 432 Hz |
| Feature | Extremely long-lasting resonance |
| Inclusive | White silicone ring |