Billy Watman is an award-winning Anglo-Brazilian classical / finger-style instrumental guitarist based in London (UK). Currently studying at The Royal College of Music - inspired by the likes of Rodrigo y Gabriela, Tommy Emmanuel, Mike Oldfield, and Paco De Lucia. He reached the final of ‚Guitar Star‘ - a guitar-based talent show open to all ages and genres for Sky Arts TV, which was broadcast in the UK, Europe, Australia, and South America. Billy is an experienced live performer and has graced the main stage of the Towersey Festival along with Midge Ure, Billy Bragg, and many more.
The BYWSM guitar was designed in close collaboration with Billy. He has chosen a solid spruce top, back, and sides in a stunning hand-selected White Ebony with a gloss finish. Playing comfort is provided by the 48mm slim neck which features Billy‘s trademark hat inlay at the 12th fret, a newly designed cutaway, and a pronounced flamed Acacia body binding with an embedded ergonomic armrest. The BYWSM Signature Model features a Fishman/Ortega Clasica Blend preamp system. On the back of the classic slotted headstock design, you‘ll find Billy‘s laser-engraved signature. The Billy Watman Signature Model comes complete with a signature soft case with an embroidered logo.
Specifications
| Number of strings | 6 |
| Body shape | Newly designed cutaway |
| Body top | Solid Alaskan Spruce |
| Body top finish | Gloss finish |
| Back & sides | White Ebony |
| Finish back & sides | Gloss finish |
| Body binding | Flamed Acacia |
| Purfling | Abalone style purfling |
| Body depth | Shoulder: 98 mm (3.86”) |
| Bottom | 104 mm (4.09”) |
| Neck | Mahogany |
| Neck finish | Satin matte finish |
| Neck type | Slim neck |
| Scale (mm/inch) | 650 mm / 25.59” |
| Truss rod | 2way |
| Fretboard | Ebony |
| Inlay | Billy‘s trademark hat inlay at the 12th fret |
| Nut width (mm/inch) | 48 mm / 1.89" |
| Headstock | Slotted w/Billy‘s laser-engraved signature |
| Electronics | Fishman/Ortega Clasica Blend Electronics w/Jack Output and w/tuner |
| Bridge | Ortega 12hole bridge, Ebony |
| Feature 1 | Flamed Acacia Built-in armrest |
| Included | Billy Watman signature gig bag |