Meinl Percussion BWC11 Woodcraft Series Quinto 11" - European Birch
from
568.29€
Ex Tax: 568.29€
- Stock: In warehouse - 4-7 days
- Brand: Meinl Percussion
- Model: BWC11
- UPC: 842960140408
| Skladom | 0 |
| In warehouse - 4-7 days | 1 ks |
| Pre-Ordered | 0 |
249.59€
Ex Tax:249.59€
34.15€
Ex Tax:34.15€
38.21€
Ex Tax:38.21€
7.32€
Ex Tax:7.32€
3.98€
Ex Tax:3.98€
46.26€
Ex Tax:46.26€
105.61€
Ex Tax:105.61€
Outfitted with hand selected mule skin heads, the MEINL Woodcraft Series BWC Congas deliver a focused and warm response with plenty of volume and attack. Birch wood shells, which are commonly used in high end drum set construction, are great for producing bright, cutting slap tones along with a warm and deep bass response.
Specifications
| Feature 1 | Focused sounds without obtrusive overtones |
| Diameter | 11" |
| Height | 30" |
| Material | European Birch (Betula pendula) |
| Heads | Hand selected Mule |
| Rim | 4 mm rounded SSR-Rims |
| Hardware | Chrome plated |
| Including | MEINL Conga Saver (TH, US patent); MEINL Conga Handle; MEINL Soundpads; Accessory pouch; L-shaped tuning key; Tune up oil |
| Color | Natural |
| Finish | High gloss |