Meinl Percussion BWC1134 Woodcraft Series BWC Congas - 11 3/4" Conga european birch
from
584.55€
Ex Tax: 584.55€
- Stock: In warehouse - 4-7 days
- Brand: Meinl Percussion
- Model: BWC1134
- UPC: 842960140415
| Skladom | 0 |
| In warehouse - 4-7 days | 1 ks |
| Pre-Ordered | 0 |
249.59€
Ex Tax:249.59€
34.15€
Ex Tax:34.15€
38.21€
Ex Tax:38.21€
7.32€
Ex Tax:7.32€
3.98€
Ex Tax:3.98€
46.26€
Ex Tax:46.26€
105.61€
Ex Tax:105.61€
Outfitted with hand selected mule skin heads, the MEINL Woodcraft Series BWC Congas deliver a focused and warm response with plenty of volume and attack. Birch wood shells, which are commonly used in high end drum set construction, are great for producing bright, cutting slap tones along with a warm and deep bass response.
Specifications
| Size | 11 3/4" Conga |
| Size | 30" tall |
| Material | European Birch (Betula pendula) |
| Features | Natural finish European Birch shells |
| Features | Hand selected Mule head |
| Features | Focused sounds without obtrusive overtones |
| Features | 4 mm rounded SSR-Rims |
| Features | Chrome plated hardware |
| Includes | MEINL Conga Saver |
| Includes | MEINL Conga Handle |
| Includes | MEINL Soundpads |
| Includes | Accessory pouch |
| Includes | L-shaped tuning key |
| Includes | Tune up oil |
| Colour | Natural |
| Finish | High gloss |