Out Of Stock
Tama WBS32RZS-SGF Starclassic Lacquer Walnut/Birch Shell Kit 3 pcs. - Satin Burgundy Fade/Chrom Hardware
2,804.88€
Ex Tax:2,804.88€
3,657.72€
Ex Tax:3,657.72€
Exploring limitless possibilities, Tama's result in the wake of countless experimentation came in the form of the hybrid shell: Walnut/Birch. This shell combination brings the superior quality warmth and mid-to-low frequency tone of the increasingly popular and truly unique Walnut, with the well-defined and uncompromisingly solid attack of Birch. This 5-piece shell pack configuration consists of a powerful 22"x16" bass drum (non-drilled), 10"x7" tom, 12"x8" tom, 14"x12" floor tom and 16"x14" floor tom. Tama's MC69 single tom attachment is included. Tama successfully applied their trademark engineering with high-tech and efficient drum craftsmanship to create a distinctive sounding and highly flexible drum set.
Specifications:
| Single Tom Attchment | MC69 |
| Bass Drum | 22" x 14" 5 ply European Birch + 2 inner ply American Black Walnut |
| Floor Tom | 16" x 16" 4ply European Birch + 2 inner ply American Black Walnut |
| Tom Tom | 12" x 8" 6mm, 4ply European Birch + 2 inner ply American Black Walnut |
| Feature | Star-Cast Mounting System |
| Feature | Die-Cast Hoops |
| Feature | Evans® Drum Heads |
| Feature | Quick-Lock Tom Brackets |
| Feature | Starclassic Lug |

