Free Shipping EU
FGN FGJMJ53ASHDEMOPOG Bass Guitar, J-Standard Mighty Jazz 5 DE, Open Pore Olive Green, Soft Case
from
1,535.77€
Ex Tax: 1,535.77€
1,146.00€
Ex Tax:1,146.00€
2,844.72€
Ex Tax:2,844.72€
The contemporary version of the Mighty Jazz Bass for all bassists who want something more. A beautiful ash body paired with a maple neck promises a clear sound direction. The powerful EMG pickups provide plenty of power with their wiry, growling sound and should be just right for all fans of a harder style. Like all FGN models, the J-Standard Mighty Jazz Basses are "Made in Japan" and naturally feature the Circle Fretting System.
Specifications
| Construction | Bolt-on neck |
| Body | Ash |
| Neck | Maple |
| Fingerboard | Maple |
| Fingerboard radius | 430 mm |
| Scale length | 864 mm |
| Frets | 24 Medium Size with FGN Circle Fretting System |
| Inlays | Dot |
| Pickups | EMG® J5 / EMG® MM5-TW |
| Controls | 2x Volume, 1x Tone with humbucker split via push/pull tone |
| Tuners | GOTOH® GB11W |
| Bridge | Dual Access Bridge FGN FGBB-405 (String Spacing = 19 mm) |
| Hardware Color | Black |
| Color | OPOG (Open Pore Olive Green) |
| Gig bag/case | FGN soft case |