Free Shipping EU
FGN FGJB100RALV3TS Bass Guitar, Neo Classic JB-100, 5-String, 3Tone Sunburst, Gig Bag
from
1,169.92€
Ex Tax: 1,169.92€
1,146.00€
Ex Tax:1,146.00€
2,844.72€
Ex Tax:2,844.72€
The FGN J-Bass stands for classic sound and modern precision. With its clear, punchy tone and excellent playability, it offers everything a real J-Bass needs and more. Ideal for bassists looking for a versatile instrument that excels both in the studio and on stage. Essential FGN features such as the Circular Fretting System (CFS) are naturally built in.
Specifications
| Construction | Bolt-on Neck |
| Body | Alder |
| Neck | Maple (U-Shape) |
| Fingerboard | Rosewood |
| Scale length | 34" (864mm) |
| Frets | 21F Medium Jumbo with FGN Circle Fretting System |
| Tuners | GOTOH® GB11W |
| Bridge | GOTOH® 205B-5 (String Pitch = 18mm) |
| Hardware Color | Chrome & Nickel |
| Pickup (neck) | FGN 62J5-F |
| Pickup (bridge) | FGN 62J5-R |
| Controls | 2 x Volume, 1 x Tone w/ Push-Pull SW (Series/Parallel Select SW) |
| Body finish | Gloss |
| Color | 3TS (3Tone Sunburst) |
| Gig bag/case | FGN gig bag |