Tama TGHS1465S-SNT STAR Reserve G-Mahogany Snare Drum 14
from
934.15€
Ex Tax: 934.15€
467.48€
Ex Tax:467.48€
508.13€
Ex Tax:508.13€
508.13€
Ex Tax:508.13€
508.13€
Ex Tax:508.13€
483.74€
Ex Tax:483.74€
524.39€
Ex Tax:524.39€
524.39€
Ex Tax:524.39€
524.39€
Ex Tax:524.39€
Tags:
14
This STAR Reserve is a limited-edition model featuring an extra-thick Mahogany shell.
Crafted from 9mm/11ply G-Mahogany, this shell produces warm, full body tone and is enhanced by the deep and rich sound unique to a thicker shell construction.
To preserve the Mahogany’s open and resonant sound, 2.3mm flanged steel hoops are used, drawing out a long, open sustain.
The snare drum visually stands out with its refined aesthetic that features an outer ply of Tineo, a wood known for its natural reddish brown tone and lush vertical grain.
Specifications
| Size | 14" x 6,5" |
| Shell | 9mm, 11ply African Mahogany + 1 outer ply Tineo |
| Lugs | MSL90TC Lug |
| Hoops | Steel Mighty Hoop (10 hole) |
| Strainer/Butt | "Linear-Drive" Strainer & Butt (MLS50A / MLS50B) |
| Snare Wire | 20-strand Super Sensitive Hi-Carbon Snare Wires (MS20RL14C) |
| Color | Satin Natural Tineo |
| Made in | JAPAN |

