Tama PSP146E-SSC Starphonic Spruce Snare Drum 14
from
486.99€
Ex Tax: 486.99€
467.48€
Ex Tax:467.48€
508.13€
Ex Tax:508.13€
508.13€
Ex Tax:508.13€
508.13€
Ex Tax:508.13€
483.74€
Ex Tax:483.74€
524.39€
Ex Tax:524.39€
524.39€
Ex Tax:524.39€
524.39€
Ex Tax:524.39€
Tags:
14
This Starphonic series snare drum features a Spruce shell. A popular wood for acoustic guitars, Spruce has a warm and pleasant high-mid tone. Featuring 8-lugs and TAMA's unique Grooved Hoop, this snare drum delivers a sharp attack with clear and controlled projection, beautifully complementing Spruce's mellow tone. Finished with center stripe detailing that emphasizes the luxurious look and feel of Spruce.
Specifications
| Size | 14" x 6" |
| Shell | 8mm, 9ply Spruce Shell with center inlay |
| Hoops | Grooved Hoop (US.PAT.NO.7825318) |
| Lugs | Freedom Lug & Claw Hook |
| Strainer/Butt | "Linear-Drive" Strainer (MLS50A) / Detachable Butt Plate (MLS50B) |
| Snare Wire | Super Sensitive Hi-Carbon Snappy Snare (MS20RL14C) |
| Heads | Evans® G1 Coated / Evans® Snare Side |
| Finish | Satin Natural Spruce |
| Feature 1 | Ratchet Style Snappy Tension Adjuster |

