Tama LBU127P-ETQ S.L.P. Philo Tsoungui Mod Bubinga Snare Drum 12
from
308.13€
Ex Tax: 308.13€
467.48€
Ex Tax:467.48€
508.13€
Ex Tax:508.13€
508.13€
Ex Tax:508.13€
508.13€
Ex Tax:508.13€
483.74€
Ex Tax:483.74€
524.39€
Ex Tax:524.39€
524.39€
Ex Tax:524.39€
524.39€
Ex Tax:524.39€
Tags:
12
This S.L.P. Mod Bubinga "Artist Model" is a special collaboration with Philo Tsoungui of The Mars Volta. Philo studied classical percussion and has been active in a wide range of musical genres, from Rock to Jazz and Hip Hop. Based on the regular LBU127, this version features an EVANS Genera Dry batter head for a tight, controlled, and dryer sound, and is finished in custom Electro Turquoise, perfectly complementing Philo's unique blend of musical styles.
Specifications
| Size | 12" x 7" |
| Shell | 9ply 6mm Bubinga Shell |
| Hoops | Sound Arc Hoop (6 hole) |
| Lugs | MSL-SCT Lug |
| Strainer Butt | MLS30A Strainer & MLS30B Butt |
| Snare Wire | 20-strand Starclassic Carbon Steel Snare Wire (MS20SN12SF) |
| Head | EVANS® Genera Dry / Snare Side |
| Finish | Electro Turquoise |

