The S.L.P. Mod Bubinga 12" snare drum opens the door to new sonic possibilities. While the smaller 12" size commonly delivers a bright & sharp sound, making the shell deeper significantly increases its tonal range. The Mod Bubinga features a 7" depth, adding a distinctively dynamic tone to the smaller shell that may have otherwise been unachievable. Made of Bubinga, a naturally low, rich & resonant wood, the 12x7" snare maintains a significant body with a solid crack. Additionally, the snare is fitted with TAMA's Sound Arc hoops that deliver a crisp, clear attack and allow the snare to resonate naturally and openly with distinct definitions.
Boasting a wide tuning range, the Mod Bubinga responds naturally & sensitively to each hit while still capturing every intricate detail, even at lower tunings. Perfect for Hip-Hop, Trap, and Electronic Music, the Mod Bubinga is for the drummer looking to explore & expand their sound with an infinitely expressive snare drum in a small package. The Mod Bubinga leads drummers into a new world of innovative expression.
Specifications
| Size | 12" x 7" |
| Shell | 9ply 6mm Bubinga Shell |
| Hoops | Sound Arc Hoop (6 hole) |
| Lugs | MSL-SCT Lug |
| Strainer Butt | MLS30A Strainer & MLS30B Butt |
| Snare Wire | 20-strand Starclassic Carbon Steel Snare Wire (MS20SN12SF) |
| Head | EVANS® G1 Coated / Snare Side |
| Finish | Satin Bubinga |

