Meinl Percussion ADJ3-XL+BAG Earth Rhythm Series Djembe - Extra Large + Bag
from
341.38€
Ex Tax: 341.38€
- Stock: In warehouse - 4-7 days
- Brand: Meinl Percussion
- Model: ADJ3-XL+BAG
- UPC: 840553062489
| Skladom | 0 |
| In warehouse - 4-7 days | 1 ks |
| Pre-Ordered | 0 |
249.59€
Ex Tax:249.59€
34.15€
Ex Tax:34.15€
38.21€
Ex Tax:38.21€
7.32€
Ex Tax:7.32€
3.98€
Ex Tax:3.98€
46.26€
Ex Tax:46.26€
105.61€
Ex Tax:105.61€
Tags:
Bag
, Earth
, Extra
, Large
, MEINL
, Meinl Percussion
, Rhythm
, Series
, djembe
, percussion
These high quality instruments are crafted with great attention to detail and provide an outstanding, full-volume sound. The Earth Rhythm Series features a carved design in black and brown. Its earthy pattern is evocative of ploughed fields and stalks of grain.
Specifications
| Diameter | 13" |
| Rope Thickness | 5mm |
| Rope Runners | 35 |
| Height | 25" |
| Head | Goat |
| Material | Mahogany |
| Color | Brown / Black |
| Feature 1 | From one piece of mahogany wood (grown in plantations) carved |
| Feature 2 | Hand selected goat heads |
| Feature 3 | Decorative ornate |
| Feature 4 | Traditional rope tuning system |
| Feature 5 | Pre-stretched HTP nylon ropes |
| Inclusive | Professional Djembe Bag made out of heavy duty padded nylon |