Meinl Percussion AA1212SY Artist Series Alexandra Alban Signature 12 1/2" Tumba - Sunrise Yellow
from
609.67€
Ex Tax: 609.67€
- Stock: In warehouse - 4-7 days
- Brand: Meinl Percussion
- Model: AA1212SY
- UPC: 842960155051
| Skladom | 0 |
| In warehouse - 4-7 days | 1 ks |
| Pre-Ordered | 0 |
249.59€
Ex Tax:249.59€
34.15€
Ex Tax:34.15€
38.21€
Ex Tax:38.21€
7.32€
Ex Tax:7.32€
3.98€
Ex Tax:3.98€
46.26€
Ex Tax:46.26€
105.61€
Ex Tax:105.61€
Designed in collaboration with Colombian percussionist Alexandra Alban, the Sunrise Yellow Signature Congas embody her vibrant musical spirit and dedication to rhythmic expression. These congas are crafted to deliver a rich, melodic tone, making them ideal for both traditional and contemporary Latin music settings.
Specifications
| Artist | Alexandra Alban |
| Color | Sunrise Yellow |
| Diameter | 12 1/2" Tumba |
| Height | 30" |
| Material | Premium fiberglass |
| Head | REMO Fiberskyn Head |
| Lugs | 10 mm strong tuning lugs |
| Rims | 4 mm rounded SSR-Rims |
| Hardware | Brushed nickel hardware |
| Made in | Thailand |
| Including | Meinl Conga Savers, |