Out Of Stock
Sonor Vintage 1816 FT Vintage Black Slate
from
877.24€
Ex Tax: 877.24€
20.33€
Ex Tax:20.33€
21.54€
Ex Tax:21.54€
21.95€
Ex Tax:21.95€
26.02€
Ex Tax:26.02€
11.30€
Ex Tax:11.30€
22.36€
Ex Tax:22.36€
Tags:
sonor drums
VT 1816 FT #VBS
SONOR
About VT 1816 FT #VBS
Vintage instruments tell us stories. They bring the past to life. That is why we wanted to transform the original SONOR sound, look & feel of the fabulous 50s, 60s, and 70s drums into a contemporary concept: The Vintage Series. Updated teardrop lugs with TuneSafe, the sound of German Beechwood shells with fully rounded bearing edges and the classic delmar wraps or semi-gloss veneers are at the core of what makes our Vintage Series.
VT 1816 FT
Specifications
| Shell Sizes | 18" x 16" |
| Shell Material | Beech |
| Finish | Vintage Black Slate, Covered, Delmar Wrap |
| Shell | Medium Beech Wood Shell |
| Shell Layup | 9 Plies, 6mm Shell Thickness |
| Bearing Edges | Rounded Bearing Edge |
| Tom Suspension System | 3 Floor Tom Legs |
| Hoops | Superprofil Hoops |
| Lugs | Teardrop Lugs, Hole Spacing: 32mm |
| Hardware-Finish | Chrome |
| Badges | Original SONOR Script Logo |
| Shell Manufacturing | CLTF (Cross Laminated Tension Free)-Method, OSM (Optimum Shell Measurement) |
| Other Features | TuneSafe System |
| Included Accessories | 3 Floor Tom Legs |