Out Of Stock
Sonor ProLite 1405 SDBD
from
836.59€
Ex Tax: 836.59€
20.33€
Ex Tax:20.33€
21.54€
Ex Tax:21.54€
21.95€
Ex Tax:21.95€
26.02€
Ex Tax:26.02€
11.30€
Ex Tax:11.30€
22.36€
Ex Tax:22.36€
Tags:
sonor drums
PL 1405 SDBD
SONOR
About PL 1405 SDBD
Snare Drum 14" x 05", Brass, Die-Cast Hoops, Polished
PL 1405 SDBD
PL 1405 SDBD
PL 1405 SDBD
PL 1405 SDBD
Specifications
| Shell Sizes | 14" x 05" |
| Shell Material | Brass |
| Finish | Brass Polished |
| Shell | Brass Shell |
| Shell Layup | 1.2 mm Shell Thickness |
| Bearing Edges | 45° |
| Hoops | Die-Cast Hoops |
| Lugs | SONOR Double Lugs, Hole Spacing: 40mm |
| Hardware-Finish | Chrome |
| Badges | ProLite Badge, 40x60mm |
| Shell Manufacturing | OSM (Optimum Shell Measurement) |
| Other Features | TuneSafe System |
| Snare Throw-Off | Dual Glide Snare Strainer |