Out Of Stock
Sonor ProLite 1305 SDW Ebony White Stripes
from
787.80€
Ex Tax: 787.80€
20.33€
Ex Tax:20.33€
21.54€
Ex Tax:21.54€
21.95€
Ex Tax:21.95€
26.02€
Ex Tax:26.02€
11.30€
Ex Tax:11.30€
22.36€
Ex Tax:22.36€
Tags:
sonor drums
PL 1305 SDW #EBS
SONOR
About PL 1305 SDW #EBS
ProLite is a member of SONOR's historical "Lite" family. The extremely thin Vintage Maple Shells with reinforcement rings provide open tones and crystal clear dynamics. The soft, warm and very low sound is always contemporary and the precious veneer finishes range from classic to eccentric. ProLite represents the pinnacle in SONOR's serial drum production.
PL 1305 SDW
Specifications
| Shell Sizes | 13" x 05" |
| Shell Material | Maple |
| Finish | Ebony White Stripes, Veneer, High Gloss |
| Shell | Vintage Maple Shell with Reinforcement Rings |
| Shell Layup | 6 Plies, 4mm Shell Thickness plus 3 Plies, 2mm Re-Rings |
| Bearing Edges | 45° |
| Hoops | 2.3mm Power Hoops |
| Lugs | SONOR Double Lugs, Hole Spacing: 40mm |
| Hardware-Finish | Chrome |
| Badges | ProLite Badge, 40x60mm |
| Shell Manufacturing | CLTF (Cross Laminated Tension Free)-Method, OSM (Optimum Shell Measurement) |
| Other Features | TuneSafe System |
| Snare Throw-Off | Dual Glide Snare Strainer |