2-3 Days
Sonor AQ1 Studio Set With Mount Piano Black
from
1,178.05€
Ex Tax: 1,178.05€
20.33€
Ex Tax:20.33€
21.54€
Ex Tax:21.54€
21.95€
Ex Tax:21.95€
26.02€
Ex Tax:26.02€
11.30€
Ex Tax:11.30€
22.36€
Ex Tax:22.36€
Tags:
sonor drums
AQ1 Studio Set WM #PB
SONOR
About AQ1 Studio Set WM #PB
Wether ambitious beginner or already a SONOR enthusiast looking for an additional stage-redy drum set - AQ1 is the right choice. Shells made from 100% Birch, cast lugs with TuneSafe, the Smart Mount suspension system and high-gloss lacquer finishes offer a professional experience. Additionally AQ1 Drum Sets are sold equipped with the double-braced 2000-Series Hardware-Set.
AQ1 Studio Set WM #PB
AQ1 Studio Set WM #PB
AQ1 Studio Set WM #PB
AQ1 Studio Set WM #PB
Specifications
| Shell Sizes | BD 20" x 16" (with Mount), SD 14" x 06", TT 10" x 07", TT 12" x 08", FT 14" x 13" |
| Shell Material | Birch |
| Finish | Piano Black, High Gloss Lacquer |
| Shell | Chinese Birch Wood Shell |
| Shell Layup | 9 Plies, 7.2 mm Shell Thickness (BD,TT,FT,SD) |
| Bearing Edges | 45° |
| Tom Suspension System | Smart Mount Suspension System |
| Hoops | 1.6mm Steel Hoops on TT, FT & SD, Matching Wood Hoops on BD |
| Lugs | SONOR AQ Single Lugs, Hole Spacing: 32mm |
| Hardware-Finish | Chrome |
| Badges | AQ1 Badge, 40x60mm |
| Shell Manufacturing | conventional |
| Other Features | TuneSafe System |
| Snare Throw-Off | Standard Throw-Off |
| Included Accessories | HS 2000 Hardware Set, DTH 2000 Double Tom Holder |