Out Of Stock
Ortega RQ39 Requinto Series Pro 1/2 Acoustic Guitar 6-String - Natural + Gig Bag
from
227.56€
Ex Tax: 227.56€
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
Rooted in Mexican and Latin American traditions, requinto guitars are smaller versions of the classical guitar with a shorter scale length and a notably deeper body depth. Our Requinto Series guitars are not only suitable for Trío romántico groups and traditional folk music. Still, they are also great instruments for acoustic performances, where amplification is not possible, as they are much louder than a traditional small-body guitar. The Pro models feature a solid top and come with a deluxe gig bag.
Specifications
| Series | Requinto Series Pro |
| Size | 1/2 |
| Number of strings | 6 |
| Body shape | Deep Body |
| Body top | Solid Cedar |
| Body top finish | Satin finish |
| Solid/Laminated top | Solid top |
| Back & sides | Sapele |
| Finish back & sides | Satin finish |
| Body depth | 110 mm body depth, extra deep |
| Neck | Okoume |
| Neck type | Medium Neck |
| Neck finish | Satin finish |
| Scale (mm/inch) | 535 mm / 21.06” |
| Truss rod | 2way truss rod |
| Fretboard | Walnut |
| Number of frets | 18 |
| Nut width (mm/inch) | 50 mm / 1.96” |
| Headstock | Walnut headstock veneer, slotted |
| Bridge | Walnut |
| Machine heads | Classical |
| Tuning | E-A-D-G-B-E |
| Color | Natural |
| Included | Deluxe gig bag |