Out Of Stock
Ortega R131L Family Series Pro 4/4 Classical Guitar 6 String Lefty - Cedar / Mahogany Natural + Gigbag
from
268.21€
Ex Tax: 268.21€
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
The Family Pro series incorporates all the valuable features from the best-selling Family series and adds a solid top for those players, who desire a fuller tonal response. This series also introduces our cross-over thinline acoustic/electric models in a variety of finish options.
Specifications
| Body top | Solid Canadian Western Red Cedar |
| Body top finish | Satin |
| Back & sides | Mahogany |
| Finish back & sides | Satin |
| Body depth | 102 mm |
| Neck | Mahagony |
| Neck type | 2way-truss rod |
| Neck finish | Satin |
| Scale (mm/inch) | 650 mm |
| Fretboard | Walnut |
| Number of frets | 19 |
| Nut width (mm/inch) | 52 mm |
| Bridge | Ortega 12 Hole |
| Color | Natural Cedar |