The Ortega Performer Series expands with two new models featuring solid European spruce and Canadian cedar tops. These tonewoods are renowned for their warm and expressive sound, and each offers unique characteristics. The spruce top enables a quick response, making it suitable for fast playing styles, while the cedar top provides a softer accent, ideal for emphasizing delicate and nuanced playing. The back and sides are made of Indonesian rosewood, which enhances the guitar's visual charm and produces a full and balanced sound. The Performer Series guitars are a perfect pairing for musicians seeking exceptional sound quality and aesthetic elegance. To cater to musicians who perform on stage, they also come equipped with our built-in electronics with a tuner and a High-quality gig bag.
Specifications
| Series | Performer Series |
| Size | 4/4 |
| Number of strings | 6 |
| Body shape | Full Body |
| Body top | Solid Canadian Cedar |
| Body top finish | Gloss |
| Solid/Laminated top | Solid top |
| Back & sides | Indonesian Rosewood |
| Body back | Indonesian Rosewood |
| Body sides finish | Gloss |
| Body back finish | Gloss |
| Body binding | Maple+Walnut |
| Soundhole rosette | ORTEGA SIGNATURE ROSETTE |
| Neck | Mahogany |
| Neck finish | Gloss Natural |
| Neck type | Slim Neck |
| Scale (mm/inch) | 650mm / 25.59" |
| Truss rod | 2 way truss rod |
| Fretboard | Indonesian Rosewood |
| Fretboard binding | 1.5mm purpleheard dyed black |
| Number of frets | 19 |
| Nut width (mm/inch) | 48 mm / 1.89” |
| Headstock | Slotted |
| Headstock finish | Natural |
| Electronics | Ortega MagusPRO/G w/tuner |
| Bridge | Ortega Guitars 12Hole Bridge, Indonesian Rosewood |
| Saddle | ABS |
| Machine heads | DER JUNG GOLD PLATED W/WHITE ROLLERS & WHITE BUTTONS |
| Tuning | E-A-D-G-B-E |
| Strings | ORTEGA NYP44-H |
| Color | Natural |
| Made in | China |
| Included | Pro gig bag (ONB44) |