Ortega 1B-RCE145LBK Classical Guitar Family Series Pro 4/4 inclusive Gigbag Thinline Body Slim Neck Lefthand - black
from
390.16€
Ex Tax: 390.16€
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
The Family Pro series incorporates all the valuable features from the best-selling Family series and adds a solid top for those players, who desire a fuller tonal response. This series also introduces our cross-over thinline acoustic/electric models in a variety of finish options.
Specifications
| Size | 4/4 |
| Body top | Solid Canadian Spruce |
| Finish | High gloss |
| Back & sides | Mahogany |
| Body depth | 85 mm |
| Neck | Mahagony |
| Neck type | 2way-truss rod |
| Scale (mm/inch) | 650 mm |
| Fretboard & bridge | Rosewood |
| Number of frets | 19 |
| Nut width (mm/inch) | 48 mm |
| Electronics | ORTEGA Magus Pro |
| Color | Schwarz/Black |