Out Of Stock
Ortega 1B-R121 Family Series 4/4 Classical Guitar 6 String - Mahogany Natural + Gigbag
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
Family series guitars are our most popular instruments. Offering a wide variety of scale lengths, nut widths, configurations, and colors, this series is perfect for players of all ages and skill levels. The quality of construction and attention to detail is consistent from the ¼ sizes through the full sizes, truly setting these guitars apart. Add an included deluxe gig bag with all models, and the Family series is the best value available.
Specifications
| Colour | Natural |
| Top | Spruce |
| Design | Plywood |
| Finish, top | Satin |
| Wood back & sides | Mahogany |
| Finish, back | Satin |
| Wood, neck | Mahagony |
| Finish, neck | Satin |
| Neck type | 2way-truss rod |
| Fingerboard | Sonokelin |
| Wood, fretboard | Sonokelin |
| Bridge | Ortega 12 Hole |
| Tuner | Chrome plated |
| Frets | 19 |
| Scale | 650 mm |
| Nut width | 52 mm |
| Depth, body | 102mm |