Out Of Stock
Ortega 1B-QUANTUMLOO Stomp Box Effect Series Stomp Box & Looper
from
294.03€
Ex Tax: 294.03€
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
The flagship of our Stomp Box collection, the QUANTUMloop digital multi-percussion stomp box and looper packs 16 digital percussion samples and a looper with up to 5 minutes of recording time into a convenient, intuitive unit. Add the ability to import your custom samples, and the performance possibilities are practically endless.
Specifications
| Feature 1 | 16 pre-installed sounds |
| Feature 2 | 4 empty slots for custom samples |
| Feature 3 | Built-in looper with unlimited numbers of overdubs |
| Feature 4 | Loop length: Up to 5 minutes |
| Feature 5 | Software for uploads & erase (free online download) – Mac & Windows |
| Feature 6 | Comfortable ergonomic design |
| Feature 7 | Solid mahogany wood housing |
| Feature 8 | Non-slip bottom coating & footrest |
| Feature 9 | IN & OUT 6.3 mm (¼") jack – True Bypass |
| Feature 10 | Free power supply included |
| Inputs | 1/4" (6.3 mm) Jack |
| Outputs | 1/4" (6.3 mm) Jack |
| Trigger Input | 1/4" (6.3 mm) Jack |
| Controls | Sweeping Volume Control |
| Connection Type | USB Port for Soundimport |
| True Bypass | Yes |
| Velocity Sensitive | Yes |
| Download Type | Free Software (Online Download) for PC & MAC |
| Inclusive | Removable Foot Rest |
| Loop Length | Up to 5 minutes |
| Sound | 16 Pre-installed Sounds |
| Electronics | Digital Samples of Percussion Instruments |
| Material | Mahogany |
| Color | Natural |
| Finish | Satin |
| Body Design | Hands free |
| Design Bottom | Non-Slip bottom coating |