Out Of Stock
Ortega 1B-HORSEKICKP Stomp Box Effect Series HORSEKICKPRO
7.07€
Ex Tax:7.07€
29.27€
Ex Tax:29.27€
The Ortega HORSE KICK & HORSE KICK PRO digital stompboxes are great tools for guitarists, singers, songwriters and street performers wanting to add a percussive element to any performance. With digital samples of real percussion sounds the HORSE KICK Stomp Boxes is way ahead of any existing analog/acoustic stomp boxes eliminating feedback and the surrounding noises. Just connect your favorite HORSE KICK to any amplifier or sound system and enhance your solo performance.
Specifications
| Feature 1 | Digital samples of percussion instruments - just choose between 5 different percussion samples and tap your foot |
| Feature 2 | Comfortable ergonomic design for foot-tapping |
| Feature 3 | Solid sapele (mahogany) wood housing |
| Feature 4 | Non-slip bottom coating |
| Feature 5 | Velocity sensitive for an expressive experience |
| Feature 6 | Seamless volume control to adjust percussion sound (blend the percussion sound with the unaffected instrument signal together through the output to one channel) |
| Feature 7 | 6,3 mm (1/4") output jack (connect your guitar, bass, or any other stringed instrument with a true discrete pass-through to output) |
| Feature 8 | Powered by 9 V battery or power supply |
| Feature 9 | Free power supply and 9V battery included |
| Power Supply | 9V Power Supply or 9V Battery |
| True Bypass | Yes |
| Inputs | 1/4" (6.3 mm) Jack |
| Outputs | 1/4" (6.3 mm) Jack |
| Controls | Sweeping Volume Control Sample Selector Control |
| Velocity Sensitive | Yes |
| Inclusive | 9V Power Supply 9V Battery |
| Sound | 5 Pre-installed Sound Samples of Percussion Instruments: Tambourine, Cabasa, Cowbell, Kick Drum, Cajon Bass |
| Material | Sapele |
| Body Design | Hands-free |
| Design Bottom | Non-Slip bottom coating |
| Color | Natural |
| Finish | Satin |